🇮🇶 Ислямска държава планира масово бягство от затвора, за да освободи хиляди свои бойци, задържани в Сирия, според иракски служители. Съществуват опасения, че терористичната група се опитва да използва вакуума във властта, оставен от падането на режима на Башар ал-Асад, за да се прегрупира.
Абдул Карим Абд Фадхил, ръководител на службата за национална сигурност на Ирак, алармира в неделя, че Ислямска държава планира да атакува затворите, в които хиляди нейни бойци са задържани от години.
Неговото предупреждение последва опасенията, изразени от американския сенатор Линдзи Греъм, който заяви, че масово бягство от затворите би било „кошмар“ както за Съединените щати, така и за Европа.
Най-малко 40 000 души, свързани с терористичната групировка, остават в лагери за задържане, управлявани от Сирийските демократични сили (SDF), подкрепяна от САЩ кюрдска въоръжена група, която контролира по-голямата част от североизточна Сирия.
Около 9000 добре обучени, закалени в битки бойци на Ислямска държава са разпръснати в редица затвори, като най-големите са ал-Хасака и ал-Шадади. Стотици бяха убити при предишен опит за бягство от затвора в ал-Хасака през 2022 г.
Останалите задържани са жени и деца от Ирак и Сирия, обвинени като поддръжници на Ислямска държава или членове на семействата на бойци. Около 8000 от тях са от чуждестранни граждани, включително на страни от Западна Европа като Обединеното кралство.
Тъй като повечето от силите на групировката се намира в затворите, анализаторите изчисляват, че числеността ѝ остава ниска, някъде между 1000 и 5000 бойци.
Откакто бунтовническите сили дойдоха на власт преди около две седмици, слагайки край на 24-годишното управление на Башар ал-Асад, Ислямска държава извърши най-малко шест атаки в сирийската пустиня, убивайки 70 души. Повечето от жертвите са бягащи членове на силите на бившия режим.
Антъни Блинкен, държавният секретар на САЩ, предупреди миналата седмица, че Ислямска държава вероятно ще се опита да се възползва от периода на нестабилност, докато властта в Дамаск се сменя. В същото време Джо Байдън заяви, че Вашингтон има „ясен поглед“ върху заплахата от възраждане на терористичната групировка.
Оттогава ВВС на САЩ са извършили десетки прецизни удари срещу лагери, бойци и командири на Ислямска държава.
Басам Ишак, представител на Сирийския демократичен съвет, политическо крило на Сирийските демократични сили (SDF), заяви пред The Telegraph, че възраждането на тероризма в региона вече е в ход:
„SDF са заети с борба с подкрепяните от Турция бунтовници и колкото повече са ангажирани в новите фронтове, толкова повече Ислямска държава ще се опитва да атакува“, обясни той. „Това увеличава риска от бягство от затвора с помощта на спящи клетки.“
„В момента съществува много сериозна опасност. Много е важно SDF да получи помощ за защита на региона“, добави той.
Кюрдските сили, които бяха ключовата сила в победата срещу Халифата в периода 2014-2019 г., в момента са заети да се защитават протурските сирийски бунтовници, които започнаха операция за „елиминиране“ на водещата кюрдска милиция – Отрядите за народна защита (YPG), считана от Турция за клон на Кюрдската работническа партия (ПКК), която е обявена за терористична от властите Анкара.
Преди падането на Башар ал-Асад имаше предупреждения, че е възможно Ислямска държава да се завърне, особено в огромните пустинни региони, където спящите клетки на групировката имат възможност да се прегрупират и възстановят.
„Ислямска държава е като болест – появява се тогава, когато тялото е болно. Това рядко е причина за проблеми и обикновено е симптом на нещо по-дълбоко.“, обясни Джеръм Древон, старши анализатор в Crisis Group, пред британското издание The Telegraph.
„Основният въпрос сега е как да бъде стабилизирана новата ситуация, защото ако има хаос, това е начинът, по който групата се разпространява“, каза той. „Не мисля, че те биха успели да завземат територия в момента, но международната общност трябва да бъде ангажирана, за да стабилизира ситуацията.“
Джихадистите остават най-смъртоносната терористична група в международен план, отговорни за 1636 смъртни случая през 2023 г., като Сирия отново понесе основната тежест.
Ислямска държава е извършила близо 700 атаки в Сирия от началото на годината, почти тройно повече от миналата година, пише Чарлз Листър, ръководител на Близкоизточния институт, в американския ежедневник The New York Times.
Атаките също са станали по-сложни, като анализаторите предупреждават, че терористичната група може да планира повече мисии в Европа, за да потвърди статута си и да привлече нови членове.
„С изключение на ИДИЛ-Хорасан в Афганистан и Пакистан, сега групата е с намален капацитет“, успокои Майкъл Хоровиц, ръководител на разузнаването в Le Beck. „Въпреки това може да види новата реалност в Сирия и общия безпорядък в Близкия изток като възможност да се утвърди отново в региона с атаки срещу Запада или Русия.“
Сирийските демократични сили (SDF ) считат информацията за чуждестранни бойци и тяхното местонахождение за изключително чувствителна. Статусът на много от британците, отишли в Сирия, за да се присъединят към Ислямска държава, не е известен или се смята, че са мъртви, пише The Telegraph. По данни на правозащитни групи, сред оцелелите има 10 мъже, 20 жени и 35 деца, които са британци или са имали британско гражданство, което е отнето.
Сред известните оцелели е Джак Летс, известен още като „Джихади Джак“, който е в затвор в района на Ракка – сирийски град, бивша столица на Халифата. Гражданин на Великобритания, той прие исляма, за да се присъедини към джихадистите през 2014 г., обявявайки се за „враг на Великобритания“.
Повече от 65 000 жени и деца на бойци от терористичната група Ислямска държава живеят в бежанския лагер Ал-Хол в североизточната провинция Хасака, Сирия. 📸 Снимка: ISN News |
Шахан Чудхури и съпругата му Махак Сабрина Аслам също бяха заловени през 2019 г. и оттогава бяха лишени от британското си гражданство. Мъжът е в затвор под контрола на SDF в провинция ал-Хасака, докато супругата му населява в лагера ал-Рож.
Шамима Бегум, която се присъедини към Ислямска държава на 15-годишна възраст, остава в лагера ал-Рож, а многобройните ѝ молби да се върне в Обединеното кралство са отхвърлени.
Рухването на предишния режим в Сирия също предизвика битка за контрол сред чуждестранните сили. И все пак страните не са в състояние да работят законно с новата власт на Сирия, който се ръководи от Хаят Тахрир ал Шам (HTS), бивш филиал на ал-Кайда, тъй като все още е определен за терористична организация от ООН, САЩ, ЕС, Русия и Великобритания, наред с други страни.
Въпреки предишните връзки, водената от ислямистите бунтовническа коалиция многократно даде заявки да не допуска Ислямска държава в своето движение. Терористичната групировка отвърна като се опита да дискредитира новата власт, описвайки нейните членове като революционери и националисти, а не като джихадистка група – описание, което вероятно ще помогне на публичния имидж на HTS, вместо да му попречи.
Няма коментари:
Публикуване на коментар