🔍 Източник: Universal Geographic |
🇦🇱 Албания иска да се откаже от суверенитета над част от столицата си Тирана, в полза на създаването на Суверенна държава на Ордена на Бекташите, по примера на Ватикана в Рим, Италия.
Албанският премиер Еди Рама заяви в неделя, че страната му ще трансформира базираните в Тирана мюсюлмани бекташи, ислямски суфийски орден, в суверенна държава, която да насърчава умереността, толерантността и мирното съжителство.
Говорейки пред ООН, Рама посочи, че Албания, малка страна от Западните Балкани, е спасила еврейски бежанци от нацистите по време на Втората световна война, а след идването на власт на талибаните преди три години е приютила бягащи от новата власт афганистанци. Албанците също се гордеят, че са дали на света Майка Тереза, която „олицетворява любовта към човечеството“, посочи той.
„Тя ни каза, че не всички можем да правим големи неща, но всички можем да правим малки неща с голяма любов“, каза той. „Това е нашето вдъхновение в подкрепа на трансформацията на Световния бекташийски орден в суверенна държава в нашата столица Тирана, като нов център на умереност, толерантност и мирно съжителство.“
2,4-милионното население на Албания е около 50% мюсюлманско, а останалата част от населението е съставена от католици и православни християни и други по-малки общности. Страната е известна със своята религиозна хармония и мирно съвместно съществуване.
Мюсюлманите бекташи съставляват 10% от мюсюлманското население в Албания или 5% от общото население на страната. Последните проучвания относно религиозността в Албания показват, че ислямът е намалял до под 50% от населението за първи път от 5 века, като католицизмът, православието и атеизмът са единствените общности във възход в страната.
Бекташизмът е ислямски суфийски мистичен орден възниква през 13-и век в земите на Османската империя. Носи името на хаджи Бекташ Вели. Първоначално един от многото суфийски ордени в рамките на сунитския ислям, до 16-ти век орденът възприема някои принципи на дванадесетия шиитски ислям, включително почитане на ʿАли, зетят на Мохамед, и дванадесетте имами; както и разнообразие от синкретични вярвания. Бекташите придобиват политическо значение през 15 век, когато орденът доминира в еничарския корпус.
След основаването на Турската република Кемал Ататюрк забранява религиозните институции, които не са част от Дирекцията по религиозните въпроси, а централата на общността се премества в Албания.
Според оценка от 2005 г., направена от Решат Барди, има над седем милиона бекташи по целия свят, въпреки че по-нови проучвания показват, че цифрата достига 20 милиона. Допълнителни 12,5 милиона бекташи живеят в Турция. Бекташите се срещат главно в Анадола, на Балканите и сред гръцките мюсюлмански общности от османската епоха.
Няма коментари:
Публикуване на коментар