Министърът на отбраната на Сомалия сподели тази снимка в социалните мрежи, възхвалявайки съюза с Египет 📸 Снимка: Abdulkadir Mohamed Nur on X |
🇪🇬🤝🇸🇴 Египетски кораб е доставил в Сомалия значителна пратка с военно оборудване, съобщиха служители на службите за сигурност в столицата Могадишу.
Абдулкадир Мохамед Нур, министър на отбраната на Сомалия, благодари на Египет с публикация в социалните мрежи, без да споменава конкретно оръжията.
Това е втората подобна доставка от Египет за последния месец, на фона на влошаващи се отношения между Сомалия и съседна Етиопия, доскоро неин близък съюзник.
Египет, дългогодишен съперник на Етиопия, се възползва от възможността да се сближи със Сомалия, подклаждайки опасенията относно нарастващото напрежение в Африканския рог.
Военният товар, пристигнал в неделя, включваше противовъздушни оръдия и артилерия, съобщава агенция Ройтерс, цитирайки службите за сигурност и пристанищните служители. Репортер на BBC в Могадишу е видял транспортиране на оръжие по улиците на столицата.
Външният министър на страната публикува снимка, на която е застанал на пристанището с гръб към обектива, гледайки закотвен наблизо военен кораб.
„Сомалия премина етапа, когато ѝ се диктуваше и чакаше одобрението на други за това с кого ще се ангажира“, написа той.
„Ние знаем собствените си интереси и ще избираме между нашите съюзници и нашите врагове. Благодаря ти, Египет“, гласи публикацията му в платформата Х.
Това настроение е резултат от променящите се съюзи в региона на Африканския рог. Етиопия от години е твърд поддръжник на правителството в Могадишу в борбата му срещу свързаната с Ал-Кайда въоръжена групировка Ал Шабаб.
Но отношенията между двете страни се обтегнаха до краен предел в началото на тази година, когато Етиопия, която няма излаз на море, подписа предварителен договор със самопровъзгласилата се република Сомалиленд за наемане на част от бреговата ивица. Властите в Могадишу разглеждат Сомалиленд като част от суверенната територия на страната, въпреки че автономният регион е де факто независима държава от май 1991 г.
Междувременно в продължение на повече от десетилетие Адис Абеба и Кайро са в спор относно изградения от Етиопия огромен язовир и водноелектрическа централа на река Сини Нил. Египет и Судан, съседи на Етиопия по долното течение на Нил, гледат на язовира като на заплаха от безводие.
Етиопия изрази загриженост от пристигането на оръжията в Могадишу, заявявайки, че това може да влоши допълнително ситуацията със сигурността в Сомалия. Говорейки в кулоарите на Общото събрание на ООН в Ню Йорк, етиопският външен министър Тайе Атске-Селасие изрази опасение, че могат да попаднат лесно в ръцете на екстремисти.
Сомалиленд, който не е международно признат, направи подобно изявление в понеделник, в което се посочва, че е „дълбоко разтревожен“ от пратката.
„Неконтролираното разпространение на оръжия в една вече крехка среда повишава риска от надпревара във въоръжаването, като различни фракции вероятно се стремят да придобият свои собствени запаси, за да защитят интересите си“, се казва в изявление на министерството на външните работи на Сомалиленд.
През уикенда, в допълнителен знак за напрежението в региона, Египет призова своите граждани, живеещи в Сомалиленд, да напуснат региона от съображения за сигурност.
Това не е първият случай, при който Египет доставя оръжие на Сомалия. През август два египетски военнo-транспортни самолета доставиха оръжие и боеприпаси до летището в Могадишу. Доставката стана факт в резултат на споразумение, подписано от президента на Сомалия Хасан Шейх Мохамуд по време на официална визита в Кайро по-рано същия месец.
Тогава Етиопия заяви, че не може да „бездейства, докато други участници предприемат мерки за дестабилизиране на региона“.
Министърът на отбраната на Сомалия отвърна на удара, заявявайки, че Етиопия трябва да спре да „плаче“, тъй като всеки „ще пожъне това, което е посял“, което е очевидна препратка към техните влошени дипломатически отношения.
В момента Етиопия разполага с 3000 военнослужещи на територията на Сомалия, които са част от мироопазващия контингент на Африканския съюз в подкрепа на правителството. Сега на дневен ред е нов план, според който в края на годината до 5000 египетски войници ще се присъединят към нова мисия, като още толкова ще бъдат разгърнати самостоятелно, според доклади.
В момента Етиопия е разположила между 5000 и 7000 свои военнослужещи в няколко региона, по силата на сключени в миналото двустранни споразумения. Премиерът на Сомалия предупреди, че те ще трябва да бъдат оттеглени, освен ако не бъде оттеглена пристанищната сделка със Сомалиленд.
Няма коментари:
Публикуване на коментар