Япония планира да построи нов изпитателен център за ракетен полигон на остров Минамитори, разположен в северозападната част на Тихия океан, на около 1800 километра от Токио. 📸 Снимка: Google Maps |
🇯🇵🚀 Японските сухопътни сили за самоотбрана (JGSDF) обявиха планове за изграждане на първия си ракетен полигон на остров Минамитори, разположен в северозападната част на Тихия океан, приблизително на 1800 километра от Токио. Предвижда се съоръжението да заработи до 2026 г.
Според японски медийни източници, основната цел на този ракетен полигон ще бъде тестване и изстрелване на противокорабни ракети тип 12, които могат да се похвалят с впечатляващ обсег от до 1000 километра. Тази инициатива е в съответствие с по-широките стратегически цели на Токио, очертани в неговата Национална отбранителна стратегия, която набляга на модернизация и подобряване на японските военни сили.
Създаването на ракетен полигон на остров Минамитори подчертава ангажимента на Япония за укрепване на нейните противоракетни способности и идва в отговор на ескалиращите заплахи за сигурността, породени от регионалните сили, а именно Китай, Северна Корея и Русия. Чрез разширяване на обхвата и ефикасността на своите ракетни системи Япония има за цел да укрепи своя отбранителен периметър и да осигури по-голяма регионална стабилност.
Тази стратегическа инициатива е част от по-голяма тенденция в рамките на отбранителната политика на Япония, при която се наблюдава ускоряване на внедряването на модерни военни технологии. Трябва да се отбележи, че графикът за разгръщане на модернизираната противокорабна ракета тип 12 беше ускорен от първоначалния краен срок от 2026 г. до 2025 г., което отразява спешната нужда на Токио от повишаване на военната му готовност.
Японската противокорабна ракета тип 12, разработена от Mitsubishi Heavy Industries, е усъвършенствана ракетна система земя-кораб, предназначена да подобри бреговата отбрана на Япония. Разработването на тип 12 започна в началото на 2000-те години като надстройка на ракетната система тип 88, включваща усъвършенствани системи за насочване, включително GPS и инерционна навигация, за прецизно насочване. Тя влезе в експлоатация през 2012 г. и разполага с разширен обхват до 1000 километра. Ракетата тип 12 е част от по-широките усилия на Япония да модернизира своята армия съгласно Стратегията за национална отбрана, като се фокусира върху противодействието на потенциални заплахи от регионални противници като Китай, Северна Корея и Русия.
Остров Минамитори, известен още като остров Маркъс, е стратегически важно място поради отдалеченото си местоположение в Тихия океан. Местоположението на острова ще осигури широка и сигурна среда за тестване на ракети и тренировъчни учения, далеч от гъсто населени райони. Този стратегически избор на местоположение подчертава внимателното планиране на Япония, за да гарантира както ефективността, така и безопасността на своите отбранителни операции.
Изграждането на ракетния полигон на остров Минамитори ясно показва проактивния подход на Япония към националната сигурност на фона на сложен и развиващ се геополитически пейзаж. Тъй като страната продължава да се сблъсква с предизвикателства от съседни нации, подобряването на нейните ракетни способности служи като критичен компонент на нейната отбранителна стратегия.
Със съоръжението, което се очаква да започне да функционира след 2026 г., Япония е готова да направи значителна крачка напред в усилията си за модернизация на отбраната. Като се имат предвид неговите последици за динамиката на регионалната сигурност в Азиатско-тихоокеанския регион, това развитие вероятно ще бъде наблюдавано отблизо от международни наблюдатели.
Планът на японските сухопътни сили за самоотбрана за изграждане на ракетен полигон на остров Минамитори представлява основен ход в продължаващите усилия на Япония да укрепи своята национална отбрана. Тъй като Токио ускорява своята военна модернизация съгласно Стратегията за национална отбрана, съоръжението на острова ще играе решаваща роля в подобряването на способностите на Япония за противоударни ракети, като по този начин ще допринесе за по-широките цели за сигурност на страната.
Няма коментари:
Публикуване на коментар