🇺🇸🤝🇭🇹 В края на септември министър-председателят на Хаити Гари Конил сключи договор със Studebaker Defence Group, международна компания за сигурност, която търсеше да работа в Хаити от повече от година, за която работят предимно бивши служители на Пентагона и ЦРУ.
През март 2023 г. пенсионираният американски генерал Уесли Кларк, член на борда на компанията, се свърза с тогавашния премиер Ариел Хенри, като дори отлетя до Порт-о-Пренс, за да се срещне с правителствени служители, както HRRW съобщи по това време. Въпреки че към онзи момент не беше постигнато споразумение, говорител на компанията потвърди текущото им присъствие в Хаити.
„В целенасочени усилия за подобряване на сигурността и обществената безопасност в Хаити, Studebaker Group стартира инициатива за стратегическо обучение и наставничество в подкрепа на националната полиция на Хаити“, се посочва в изявление на компанията, добавяйки, че те работят „изцяло в консултантски капацитет“ и докладва „директно на генералния директор на националната полиция“.
Ролята на Studebaker обаче остава всичко друго, но не и ясна. Според трима източника, които твърдят, че са запознати със ситуацията, договорът е сключен директно с министър-председателя Коний, заобикаляйки Преходния президентски съвет (TPC), който се оказва във все по-сериозни разногласия с премиера на страната през последните седмици.
„Съветът не беше информиран и всъщност се изправи пред него по въпроса“, каза източник, близък до TPC. „Дори и сега не сме виждали договора. Така че не знаем целите на мисията, броя на личния състав, дали е въоръжени или не. Нула информация.“
В писмо от 29 октомври и адресирано до главния секретар на министър-председателя, преходният съвет поиска спешна среща за обсъждане на „присъствието на частна компания“, участваща в осигуряването на обществената сигурност, без да споменава Studebaker по име.
Въпреки че точният брой на контракторите от компанията, разположени в Хаити, остава неясен, те се присъединяват към десетки чуждестранни обучители, които вече работят с полицията на Хаити, както и около 430 войници, разположени като част от водената от Кения и финансирана от САЩ мисия за Многонационална подкрепа за сигурност (MSS). Изявлението на компанията не уточнява как или дали изпълнителите ще взаимодействат с MSS и други чужди правителства, които участват в сектора за сигурността.
Въпреки че компанията заяви, че действа стриктно в качеството си на съветник, източници, близки до ситуацията, опровергаха това твърдение, твърдейки, че изпълнителите са участвали пряко в полицейски операции, повдигайки въпроси относно правилата за ангажиране и отговорността за злоупотреби.
На 15 октомври хаитянската полиция обяви, че съвместна операция е ранила виден лидер на банда в това, което беше описано като „първото им голямо нахлуване в контролирана от бандата територия след“ разполагането на MSS през миналия юни.
Но според същите тези източници операцията всъщност е планирана с американската компания и включва нейното пряко участие. Източниците твърдят, че самата операция е била насочена срещу Витълом Иноса, лидер на влиятелна местна банда. ФБР предложи награда от 2 милиона щатски долара за информация, водеща до залавянето му. Не е ясно дали изпълнителите на Studebaker ще отговарят на условията за такова плащане.
В крайна сметка, докато полицията твърди, че е ранила един от заместниците му, операцията е неуспешна. Бронирана машина, управлявана от MSS, беше изоставена в квартала и в крайна сметка унищожена. По-късно Иноса публикува видео в социалните мрежи, на което се вижда до изгорялото возило. Говорител на многонационалната група не отговори на въпрос дали тя е взела участие в планирането на полицейската операция.
По-специално, когато HRRW се свърза за първи път със Studebaker за коментар, служител на компанията отговори, като отбеляза, че те имат „значителна операция, която включва човешко разузнаване и оператори на място“, но че не могат да предоставят допълнителна информация, защото „Не искаме да изложим на риск тези критични активи.“
Допълнително объркване създава това каква роля, ако има такава, е изиграло правителството на САЩ в договора. Като цяло, за да може базиран в САЩ частен отбранителен контрактор да предоставя услуги в чужда държава, той ще поиска одобрение от Държавния департамент - или най-малкото ще информира американското правителство за планираната от него дейност. Но сведения сочат, че посолството на САЩ в Хаити дори първоначално не е знаело за договора.
Няма коментари:
Публикуване на коментар