📸 Снимка: Serhii Rieznik |
🇩🇪🤝🇺🇦 Министерството на икономиката на Германия предостави официално одобрение на оръжейната компания Donaustahl да произвежда и изнася FPV дронове от типа „Maus“. Първият клиент на тези безпилотни летателни апарати ще бъде украинското звено Kraken. Според компанията производител, дроновете могат да бъдат използвани за FPV камикадзе атаки с бойна глава, за атаки срещу пехотни части, както и в битки срещу танкове.
Полкът Кракен е украинско военно доброволческо подразделение, част от подразделенията на Спецназ на Главното управление на разузнаването на Украйна (ГУР). Създаден през 2022 г. като отговор на руската инвазия в Украйна, Кракен се превърна в ключов компонент в отбранителната стратегия на Украйна.
Безпилотната система „Maus“ е призната за първата в света платформа за адаптивни боеприпаси, предназначени както за дневни, така и за нощни операции, използвайки инфрачервени и термични изображения. Тази модулна система е в състояние да изпълнява редица видове атаки. Може да извършва FPV-камикадзе атаки, използвайки бойни глави HEAT, противопехотни атаки с 30-милиметрови VOG, 40-милиметрови НАТО или 85-милиметрови боеприпаси Sonyashnyk и атаки срещу военно оборудване с Trench Cleaner. С ефективен боен обсег от 5-7 км, скорост на изкачване от 18-22 м/с и максимален полезен товар от 2,7 кг, „Maus“ представлява универсално и ефективно решение за разнообразие от бойни сценарии.
Системата разполага и с т.нар. „quick-click“ механизъм, който й позволява да превключва между различни ефектори в рамките на секунди. Първоначалните експерименти, интегриращи софтуер за разпознаване, поддържан от изкуствен интелект, показват обещаващи резултати, което показва по-нататъшни подобрения в оперативните възможности на системата "Maus".
Германия значително увеличи военната си помощ за Украйна, отразявайки нейния ангажимент да подкрепя Украйна на фона на продължаващия конфликт с Русия. През 2024 г. Германия обеща да удвои военната си помощ за Украйна, отделяйки 8 милиарда евро за това усилие. Това увеличение на помощта идва в отговор на бързото изчерпване на предварително планираните средства и има за цел да подсили отбранителните способности на Украйна.
Значителна част от тази помощ ще бъде използвана за доставка на модерни военни технологии, включително допълнителни системи за противовъздушна отбрана IRIS-T SLM и артилерийски боеприпаси. Германия също е предоставила около 22 милиарда евро обща помощ от началото на конфликта, която включва хуманитарна, финансова и военна подкрепа.
Увеличеният бюджет за военна помощ е част от по-широката стратегия на Германия за постигане на целите на НАТО за разходи за отбрана и увеличаване на нейния военен принос. Тази цялостна подкрепа подчертава ролята на Германия като един от основните поддръжници на Украйна в нейната борба срещу руската инвазия.
Няма коментари:
Публикуване на коментар