Китайски и камбоджански служители гледат робот-куче, носещо пистолет. 📸 Снимка: Tang Chhin Sothy/AFP via Getty Images |
🇨🇳🤝🇰🇭 Китайската армия показа бойните си "кучета" роботи, оборудвани с картечници, в четвъртък в началото на най-големите си учения с камбоджанските сили, на фона на засилени американски притеснения от нарастващото влияние на Пекин в страната от Югоизточна Азия.
Камбоджа отдавна е верен съюзник на Китай, получавайки милиарди долари инвестиции, а Вашингтон става все по-загрижен, че Пекин ще използва камбоджанска военноморска база, която наскоро модернизира в Тайландския залив, за да разшири влиянието си в региона.
Повече от 2000 войници, включително 760 китайски военни, участват в ученията в отдалечен тренировъчен център в централната провинция Кампонг Чнанг и в морето край провинция Преа Сианук.
15-дневното учение, наречено Golden Dragon, включва и 14 военни кораба - три от които от Китай - два хеликоптера и 69 бронирани превозни средства и танкове и включва бойни стрелби, антитерористични и хуманитарни (спасителни) действия.
Сред показаната техника бяха и т.нар. „рободоги“ — четириноги роботи с дистанционно управление и автоматични пушки, монтирани на гърба им.
Водачите държаха кучетата-роботи на каишка, демонстрирайки единствено способността им да се разхождат сред журналисти и висши служители, но не и уменията си за стрелба.
Откривайки ученията, главнокомандващият на камбоджанските въоръжени сили Вонг Писен каза, че те ще „подобрят способностите“ на двете армии в борбата срещу тероризма.
Притесненията на САЩ
Вонг Писен настоя, че Камбоджа никога няма да позволи чужда военна база на своя територия, повтаряйки предишни твърдения на камбоджански лидери.
След като Камбоджа демонтира съоръжения във военноморската база Реам близо до камбоджанския пристанищен град Сиануквил, построена отчасти с американско финансиране и беше домакин на американски военни учения, Китай започна да финансира нейното обновяване.
Два китайски военни кораба акостираха в Реам през декември за първи път след началото на работата по разширяването на базата.
Вашингтон казва, че Реам може да даде на Пекин ключова стратегическа позиция в Тайландския залив близо до оспорваното Южнокитайско море, за което Китай до голяма степен претендира.
Миналата година камбоджанските власти отказаха нов 363-метров кей в Реам да е предназначен за акостиране на самолетоносачи.
По-рано тази седмица говорителят на камбоджанската армия Тонг Солимо каза пред репортери, че ученията през 2024 г. са най-големите по рода си и че разходите за тях ще бъдат покрити от Китай.
Първите учения Golden Dragon бяха проведени през 2016 г., а в началото на 2017 г. Камбоджа отмени подобно съвместно учение - "Angkor Sentinel" - което се проведе в предходните седем години съвместно с американските сили.
Миналата седмица Министерството на отбраната на Камбоджа потвърди, че двата китайски военни кораба, закотвени в Реам, са били там „за да помогнат за обучението на камбоджанския военноморски персонал и да се подготвят за ученията Golden Dragon“.
Говорител заяви, че китайските кораби тестват „военноморската база Реам, която Китай изгражда за Камбоджа“, и отрече китайски войски да бъдат разположени в базата.
Трети китайски военен кораб акостира в Сиануквил в понеделник с войски и материали за ученията, според камбоджанската армия.
Ученията следват тридневно посещение на китайския първи дипломат Ван И в Камбоджа през април за задълбочаване на връзките между двете страни.
Няма коментари:
Публикуване на коментар