сряда, 20 март 2024 г.

Германия и Полша създават коалиция за бронирани превозни средства в подкрепа на Украйна

Танк Leopard 2 на военния полигон "Фелдмаршал Ромел" в Аугустдорф, Германия, февруари 2023 г.
📸 Снимка: AP Photo / Martin Meissner, File

Две от водещите държави-членки на НАТО обявиха, че активират коалиция за бронирани превозни средства, за да помогнат на Украйна да се противопостави на инвазията на Русия.

Вицепремиерът на Полша Владислав Косиняк-Камиш каза в понеделник, че на 26 март Полша и Германия ще активират коалиция за бронирани способности за Украйна.

Той каза на пресконференция, че ще се съсредоточи върху основните бойни танкове, съобщи полското издание TVP World.

Косиняк-Камиш не уточнява какво означава това за Украйна, включително дали скоро ще бъдат изпратени повече бронирани машини и танкове в Украйна.

Но той каза, че Полша и Германия ще водят коалицията и че други страни са се подписали, включително Обединеното кралство, Швеция и Италия.

„Това е една от най-важните коалиции, които са създадени“, каза той, според TVP World.

Двете европейски държави играят важна роля в НАТО.

Полша, която е съседна на Украйна, е държавата членка, която е похарчила най-много за отбрана като дял от своя БВП през 2023 г. - 3,9%.

Междувременно Германия е най-населената държава в ЕС и играе водеща роля в обучението на украинските войски.

Новата коалиция е един от многото начини, по които европейските страни подкрепят Украйна.

От началото на пълномащабното нахлуване на Русия през февруари 2022 г. европейските нации изпратиха на Украйна оръжие и финансиране, а също така помогнаха за обучението на нейните войници.

Но въпреки продължаващата подкрепа, Украйна се бори с липсата на боеприпаси и оръжие.

Украинските войници казват, че не могат да ударят руски цели, защото нямат достатъчно боеприпаси и трябва да ги разпределят.

През януари министърът на отбраната на Украйна каза, че неговите сили могат да стрелят само една трета от това, което Русия може да стреля ежедневно.

Украйна произвежда повече свои собствени оръжия, но също и Русия, която е по-голяма държава и може да го прави в по-голям мащаб.

Миналия месец Белият дом каза, че недостигът на Украйна е донесъл на Русия първата голяма победа от месеци, като украинските сили се изтеглиха от източния град Авдиевка, след като войниците „трябваше да ограничат дажбите на боеприпасите поради намаляващите доставки в резултат на бездействието на Конгреса“.

Допълнителна финансова подкрепа от САЩ се задържа от републиканските законодатели, в ход, критикуван от президента Джо Байдън.

Европейските страни се борят да запълнят празнината, като нациите казват, че не разполагат с достатъчно оръжия и боеприпаси и че не се произвежда достатъчно ново оборудване, за да отговори на нуждите на Украйна.

Други коалиции в подкрепа на Украйна вече съществуват.

Например, някои военни части на НАТО, водени от Обединеното кралство и Норвегия, стартираха коалиция през декември, за да помогнат на Украйна да изгради военноморската си сила.

Няма коментари:

Публикуване на коментар